keyboard_arrow_right
Kultura
Kultura

Malta nabídne svým návštěvníkům výlet plný barev na samý kraj Evropy

Užít si sluneční paprsky, poznat pestrou historii místa, načerpat energii do náročného pracovního procesu. To jsou důvody, které nás vedou na letní dovolenou do středomořských regionů. Poté, co jste navštívili Istrii, Krétu a Egypt, zbývá i nadále pár opravdu pěkných destinací, co vysloveně stojí za vidění. Samozřejmě, tentokrát si krátce představíme Maltu. Hrdou a malou zemi, která se ubránila Osmanům a jejíž turistický ruch budí obdiv po celém světě. Výjimečná přírodní scenérie, bohatý noční život, ale také pevnost st. Elmo, která vyvolá velký respekt v každém návštěvníkovi už z velké dálky.

malta valletta

Vydat se do míst plných klidu a pohody

Poněkud tišší místa, jako je to u megalitických chrámů nebo v Mdině, centru největšího z ostrovů. Ale také lokality jako je Gozo, kde slunce v noci sice zapadá, ale bujarý a nadmíru veselý život rozhodně nekončí. Cestování právě do tohoto koutu světa vám přinese mnoho zajímavých překvapení, takže jako destinace pro letní dovolenou jde určitě o dobrou volbu. Můžete začít třeba v centru, kterým je dnes Valletta. Má za sebou teprve krátkou historii, alespoň když ji srovnáme právě s Mdinou nebo megalitickými chrámy, ale rozhodně má co nabídnout. Nákup suvenýrů a různých vzpomínek, ale také lukulské hody v místních restauračních zařízeních. Je tu i katedrála svatého Jana, kde našlo místo svého věčného odpočinku mnoho důležitých představitelů maltézského řádu.

rybaření

Pokud vás zajímají místa plná tradice, kde vládne příroda a krásný výhled na moře, měli byste se podívat do rybářské destinace nesoucí krkolomné jméno Marsaxlokk. Bohatě zdobené loďky místních rybářů, nazývané také Iuzzu, které lákají ke společné fotce a velkolepá pevnost St. Lucian, kterou najdete poblíž města, to jsou dvě největší zdejší atrakce. Užijte si také nedělní trhy, kde vám jistě padne do oka nějaký zajímavý lískový oříšek skrývající netradiční šatstvo.

Kultura

Knihy, které Vás nepřestanou bavit!

CHIRURG

Tato kniha je napsána autorkou Petrou Dvořákovou. Hlavní postavou je chirurg MUDr. Hynek Grábl, který nemá jen tak ledajaký život. Svou minulost se snaží hodit za hlavu, protože přesně ta ho dostala do malé příhraniční nemocnice. Příběh je velmi humorný a hlavně realistický. Objevují se zde témata jako peníze, alkohol, nevěra, láska, hádky, nenávist, ale i štěstí a radost. Toto dílo je napsáno jednoduše a vtipně, a proto tuto knihu přečtete jedním dechem. Paní Dvořáková napsala dále: Já jsem hlad, Sítě, Dědina..
čtoucí žena

HANAHANAH

Všemi opěvovaná a chválená Hana! Tento skvost si na své konto připsala spisovatelka Alena Mornštajnová. Určitě jste slyšeli i o jejích ostatních dílech – Slepá mapa, Tiché roky, Hotýlek. Autorka se zabývá nejčastěji obdobím světových válek, koncentračními tábory a psychikou lidí, kteří žili v té době. Do děje se umí vcítit, jakoby to opravdu prožila na vlastní kůži. Hana je na jednu stranu úžasná, ale z té druhé je velmi smutná až možná depresivní. Už z názvu jste asi poznali, že hlavní rolí je Hana, se kterou se osud nemile popral.

SESTRA A SESTŘIČKA

O tomto románu dalo by se říct, že je až psychologický. Paní Magda Váňová zde skvěle ztvárnila vztah dvou sester, které si prožily románek se stejným mužem. A jak Vás už asi napadlo, tak to nebyl ledajaký muž, ale pěkný grázl, který je obě vypekl. Nechci Vám tu vše prozradit, takže víc už psát nebudu. Toto dílo se odehrává v průběhu několika let. Autorka Dvořáková má na svém účtě ještě knížky Když ptáčka lapají, Tereza, Past.
starobylá knihovna

VÍŘIVKA

Zde Vás bude provázet neobyčejný, ale oddechový příběh bývalé vězeňkyně. Helena se snaží si najít práci a bydlení, vzpamatovat se po dlouhých dvanácti letech za mřížemi a potkat možná i nějakého chlapa. Tato knížka je velmi oddechová, má pouze nějakých sto čtyřicet stránek, takže se jedná opravdu o jednodenní nebo dvoudenní záležitost. Napsala ji scénáristka Lucie Konečná a jedná se o její jediný svazek.