keyboard_arrow_right
Hry
Hry

Proč jsou dnes mikrotransakce ve hrách tak rozšířené?


Videohry jsou stále oblíbenější volnočasovou aktivitou dětí i dospělých. Je tak pochopitelné, že jich existuje mnoho nejrůznějších typů různých žánrů. Ovšem některé věci mají společné, a v poslední době je to i nárůst mikrotranakcí. Ty v podstatě znamenají, že si nějaký předmět do hry či nějaké vylepšení kupujete skutečnými penězi. Jistě, může se zdát zvláštní, že by někdo byl ochoten si koupit například oblečení pro svou postavu ve hře, avšak ukazuje se, že takových lidí je poměrně hodně. Je jasné, že hráčům se tyto praktiky příliš nelíbí. Většina je přesvědčena, že pokud si koupíme hru za plnou cenu, měli bychom mít také přístup ke všem předmětům.

 

děti hrající videohry

 

A ačkoliv je pravdou, že mikrotransakce začaly nejprve ve hrách na mobilní telefon, které byly zdarma, a kde jste si kupovali například další životy v Candy Crush, ovšem ukázaly se jako natolik ziskové, že se velmi brzy rozšířily i do běžných her.Zdaleka největší kontroverzi však budí, když jsou některé předměty, které dávají hráčům výhodu, například tím, že mají lepší staty nebo funkce, dostupné pouze tímto způsobem. Pokud je ona hra multiplayerová, pak mají ti, kteří jsou schopni či ochotni utratit skutečné peníze. Navíc je tento zvyk návykový, neboť se obvykle nejedná o velké částky. To nás většinou motivuje ke kupování dalších a dalších předmětů. Existují i lidé, kteří jsou schopni tímto utratit tisíce měsíčně, což samozřejmě není ideální.

 

ovladač herní konzole

 

Je tedy jasné, že tato praktika není zrovna ideální, zvláště pro hráče. Herním společnostem ovšem přináší velké zisky, a o to jim jde především. Právě kvůli tomu je koneckonců zavedli. Je pak na hráčích, aby ukázali svými penězi, zda se jim ona taktika líbí, či nikoliv. Bohužel, mnohé tyto exkluzivní předměty jsou příliš velkým lákadlem, stejně jako výhody, které přináší. Zdá se tedy, že herní společnosti budou tímto způsobem vydělávat dál.

Hry

Proč reklamy na mobilní hry neodpovídají skutečnosti


Reklamy dnes pronikly v podstatÄ› vÅ¡ude. Zdá se, že se bez nich neobejdeme, aÅ¥ se nám to líbí, nebo ne. Existují prakticky na vÅ¡echny produkty, které nás jen mohou napadnout, a to vÄetnÄ› mobilních her, tedy her na mobilní telefony. I tÄ›ch je mnoho druhů, tyto reklamy se vÅ¡ak obvykle týkají tÄ›ch, které jsou zadarmo.

 

VÄ›tÅ¡inou spadají do nÄ›kolika kategorií. BuÄ vidíme, jak se postava snaží vyÅ™eÅ¡it nÄ›jaký jednoduchý logický problém, kdy uspÄ›je v prvních dvou Äi tÅ™ech, avÅ¡ak následnÄ› je poražena, aÄkoliv Å™eÅ¡ení je velmi snadné. To v nás má vzbudit pocit, že „já bych to zvládl lépe“ a touhu to dokázat stažením hry.

 

herní aplikace na mobilu

 

Dalším typem je porážení nepřátel, kdy vybíráte, s kým budete soupeÅ™it, a po jeho poražení získáte jeho sílu. V tÄ›chto reklamách je Äasto i extrémnÄ› silný nepřítel, na kterého pak postava dojde dříve, než je pÅ™ipravena. PÅ™itom cesta, jak ji porazit, je jednoduchá. OpÄ›t to v nás má vyvolat touhu ji stáhnout.

 

V neposlední Å™adÄ› zde pak máme takzvaný nekoneÄný most, kdy opÄ›t vybíráme, které upgrady a nepřátele chceme porazit, a získáváme tak sílu. Postava zde samozÅ™ejmÄ› volí pomÄ›rnÄ› nevhodnou cestu, opÄ›t aby nás donutila ke stažení.

 

mobil slouží i ke hraní her

 

Zde je ovÅ¡em ona potíž: když si nÄ›kterou z tÄ›chto her stáhnete, zjistíte, že ve skuteÄnosti není vůbec taková, jak nám ukazovala reklama. Obvykle se jedná o kopii Candy Crush se spoustou mikrotransakcí, které nás nutí vkládat tam skuteÄné peníze. To je koneckonců hlavním cílem vÅ¡ech tÄ›chto her – vydÄ›lat na svých hráÄích. ProÄ jsou ale ony reklamy tak lživé?

 

JednoduÅ¡e proto, že kdyby ukázali skuteÄnou hru, pak by nenalákali ani zdaleka tolik lidí. A to je nÄ›co, co potÅ™ebují. Jen velmi malé procento tÄ›ch, kteří si ji stáhnou, ji bude nakonec hrát. A z tohoto procenta opÄ›t jen malá Äást do ní vloží skuteÄné peníze. Jde tu tedy bez nadsázky o každého ÄlovÄ›ka, a reklamy tomu musí být pÅ™izpůsobeny.

Hry

Jak se zbavit závislosti na počítačových hrách

Lidé mají různé závislosti podle toho, jakou činnost dělají každý den. Postupně si na to začnou navykat a vznikne z toho závislost, kdy už není bez správné pomoci cesta zpět. Je to tak, je třeba „nemocnému“ (dá se to takto říct) pomoci, protože málokdo si uvědomí, že je na něčem závislý. Tomuto člověku přijde naprosto normální čas, který věnuje této činnosti a vůbec si nevšimne toho, že tomu věnuje až moc času. Tito lidé už mají chorobnou potřebu činnost dělat, že jim je úplně jedno, že přetrhají všechny rodinné i nerodinné vztahy, je jim jedno, že ostatní to vnímají a dost možná si to berou hodně osobně a nemusí to tak úplně snášet skvěle. Lidé, kteří trpí nějakou závislostí, vidí jen onu věc a jsou schopni jí věnovat celý svůj život. Jsou tak zvyklí, vlastně jejich mozek (pokud to není závislost na něčem fyzickém, potom se jedná o tělo) je zvyklý na každodenní dávku této činnosti či pocitu, že už není možné jaksi omezit strávený čas, který vkládáte do toho, co tak chorobně rádi děláte. Je plno závislostí. Jedna z nich, a v dnešní době dost častá závislost je závislost na počítači, konkrétně na počítačových hrách.

klávesnice

V dnešní době jí trpí spíše mladší generace, konkrétně se dá říci, že tato závislost postihuje spíše chlapce, protože většina počítačových her je zájmem mužského obecenstva, jelikož se zde většinou střílí, dochází totiž k dost akčním situacím, které baví převážně kluky, ale je také možné, že na světě jsou i holky, které tyto hry velmi baví.

Minecraft

Nejhorší na počítačových hrách je to, že nejsou z reality. Některé hry samozřejmě vycházejí z reality, ale ty si nikdo moc nekupuje, každý potřebuje mít u hraní her pocit, že je někde mimo náš normální svět, a tak si většinou hráči vybírají hry s tématikou, se kterou se nemohou setkat při normálním bytím. Je tedy těžké se zbavit závislosti, protože všichni závislí se do her rádi vracejí, zažívají tam něco, co normálně ne. Nejprve je důležité omezit hraní her. Ale ne tím „nemocným“ člověkem. Ale někým zvenčí. Pomalu omezit přístup k počítačovým hrám, až se z toho stane buď občasná záležitost, a nebo věc, se kterou se daný člověk už nikdy nesetká.

Hry

Cesta po světě Pokémonů

  Čtvrtá generace Pokémon her, Diamon, Pearl a Platinum, jsou oproti předchozím na platformu Nintento DS. Přivádí nás do regionu Sinnoh, který je horou Mt. Coronet rozdělen na západní a východní část. Čeká nás zde 106 nových pokémonů, z nichž část je vývojem či předvývojem pokémonů z předcházejících generací. Jedná se také o region s největším počtem mytických či legendárních pokémonů.
 silueta Zapdose
Legendární pokémoni jsou takoví, kteří se ve hře vyskytují pouze v jednom exempláři. Obvykle jsou na vysoké úrovni, a pokud nemají větší roli v příběhu je poměrně nesnadné je najít. Mytičtí pokémoni mohou být obdrženi pouze na akcích pořádaných Nintendem. V regionu Shinnoh nás čeká 5 mytických a 9 legendárních pokémonů. To se projevuje i na příběhu hry, ve kterém mnoho z těchto pokémonů figuruje.
 
Příběh se drží již zavedeného základu, kdy coby čerstvý trenér porážíte 8 stadionů a nakonec i elitní čtyřku a šampiona. I zde samozřejmě máme padoušský tým, tentokrát se jedná o Team Galactic. Záměrem jeho vůdce, Cyruse, je změnit svět tak, aby na něm nebyly podle něj zbytečné emoce. Toho chce dosáhnout za pomoci čas ovládajícího pokémona Dialga a prostor ovládající Palkii.
 
První, čeho si všimneme, je cyklus dne a noci. To umožňuje implementovat i výskyt pokémonů v závislosti na denní době.
 
Nově se zde objevuje i PokéRadar, který umožňuje hledání stále stejného druhu Pokémona, což zvyšuje šanci na nalezení odlišně zbarveného, Shiny exempláře, či druhů na které bez použití radaru nenarazíte.
 
Avšak co je nejdůležitější, je možnost Wi-fi připojení. To znamená, že pokud dva hráči chtějí zápasit či si vyměňovat pokémony, nemusí již být na stejném místě a propojovat své konzole kabelem. Nyní to vše mohou dělat přes internet. To otevřelo dveře novým možnostem, a nejen pokud se týče zápasů.
silueta Articuna
 
Zlepšilo to také možnost distribuce Mytických pokémonů či předmětů nutných k jejich odemčení. Nyní již nebylo nutné cestovat stovky kilometrů na Nintendem pořádanou akci, stačilo i prosté připojení k internetu. To znamená, že poprvé byly tito pokémoni dostupní i široké veřejnosti v České republice. Prvním z těchto pokémonů byl Shaymin, respektive předmět nutný k nalezení jeho lokace, Oakův dopis.
 
Vzhledem ke všem těmto změnám a novým mechanikám není divu, že se hráči, kteří s Pokémonem přestali, k němu opět vrátili. Zkuste je, třeba i vás zaujmou.