keyboard_arrow_right
keyboard_arrow_right
Silné magnety současnosti – kde se vám hodí
Nákupy

Silné magnety současnosti – kde se vám hodí

Silné magnety jsou součástí elektroniky, najdete je v automobilech, kuchyňských spotřebičích, nábytku, ve strojích a přístrojích. Které permanentní magnety jsou dnes nejsilnější a běžně dostupné? Ty neodymové. Ke své funkčnosti nepotřebují elektřinu a udrží mnohonásobek své hmotnosti. Zjistěte, k čemu se vám mohou hodit.

Slitina NdFeB se dá silně magnetizovat

Neodymové magnety (NdFeB) jsou vyrobené ze slitiny neodymu, železa a boru, s příměsí dalších látek. Ve výrobě je opatřují ochrannou vrstvou zinku, niklu, teflonu, poplastováním nebo pogumováním. Nakonec je pomocí silných magnetizérů magnetizují. Jejich výhodou je možnost silné magnetizace. Díky tomu jsou mnohem silnější než starší typy feritových magnetů.

UMG2141-Silne-magnety-soucasnosti-kde-se-vam-hodi-uvodni

5 způsobů, jak využít silné magnety

Na co se vám mohou silné magnety hodit doma, v dílně i práci? Podívejte se na pár způsobů.

1) Přicvaknutí receptů, návodů, vzkazů pomocí magnetů

Jak připevnit na dvířka ledničky recepty, návody nebo vzkazy pro rodinu? Pomocí magnetů. Dobře na to slouží kancelářské magnety a barevné magnetické figurky. Použít můžete i tyčové magnety (seženete je na e-shopu Unimagnet.cz). Neodymový magnet udrží i celý stoh papírů, záleží, jaký magnet vyberete.

2) Magnetické držáky náčiní a nářadí

Pomocí magnetického držáku ušetříte místo doma i v pracovně. Jak na to? Našroubujte na dřevěnou lištu či ocelový profil silné magnetické úchyty. Jejich množství zvolte podle délky lišty. K jednomu magnetu můžete přicvaknout jeden kousek nářadí, ale i více. Pak se s nářadím však hůře manipuluje.

3) Fotomagnetky jako suvenýry z cest

Potěšte rodinu vlastnoručně vyrobenými magnetkami. Nechte si vytisknout fotky z cest, dovolené, anebo se svými ratolestmi v rozměru 10 × 15 cm. Přilepte je na samolepicí magnetické fólie. Můžete si je nastříhat podle potřeby. Pro tento účel se skvěle hodí sada pro výrobu fotomagnetek, kterou rovněž seženete na e-shopu Unimagnet.cz. Magnetkami pak můžete potěšit rodinu a přátele.

4) Magnetický sběrač rozsypaných šroubků a špendlíků

Občas se stane, že se z krabičky vysypou šroubky nebo špendlíky. Jak je sebrat snadno a rychle? Jasně, pomocí magnetu. Vhodný na to je třeba magnetický kotouč, kotoučový magnet. Vložte jej do kelímku od jogurtu a kelímek pak spodní stranou přibližte k malým rozsypaným kovovým předmětům. Přicvaknou se ke kelímku. Nakonec kelímek přesuňte nad krabičku a magnet z kelímku vyjměte. Oddálením magnetu magnetická síla zeslábne a špendlíky či šroubky spadnou zpátky do krabičky.

UMG2141-Silne-magnety-soucasnosti-kde-se-vam-hodi-2

5) Úspora místa na poličce – přicvakněte dózy zespodu

Čaje, bylinky a koření hezky voní. Ale kam s ním? Máte-li už poličky plné, přicvakněte plechové dózy na poličky ze spodní strany. Stačí, když na spodek poličky přilepíte kvádrové magnety s dostatečnou magnetickou silou. Můžete také použít kruhové magnety s otvorem na šroub.

Tip: Další tipy a návody na využití magnetů najdete na blogu Magnetik.cz