keyboard_arrow_right
keyboard_arrow_right
Šetříme při koupi PC
PC

Šetříme při koupi PC

Pokud už tedy míníte při pořízení nového stroje šetřit, musíte si rozmyslet co obětovat. Co by to mohlo být? Rychlost nebo pohodlí? Nebo obojí? Na čem se dá ušetřit?
Tak například na

·        grafické kartě
·        srdci počítače
·        skříni
·        RAM pamětech

a dalších a dalších. Podívejme se na jednotlivé věci.
Otevřený počítač

Grafická karta. Potřebujete ji vůbec? Dnešní počítače jsou konstruovány tak, že jednu mají již v základní desce, a proto je zbytečné platiti za další. Tedy v případě, že si necháváte počítač „ušít“ na míru. Pokud to budete používat jen k práci, další kartu nekupujte. Chcete-li však hrát nejnovější hry, nemůžete šetřit na ničem. Takže hráče prostě vynecháme.
Srdcem počítače je procesor a ten má tep. Pravda, drobátko rychlejší než člověk, ale tep. A čím rychlejší, tím lepší. Zde opět přemýšlejte, dnešní procesory tepají (taktují) na bázi 1,5 až 2,5 taktů a pro běžný provoz naprosto stačí. Klidně zvládají hodně činností a dívat se na video a hrát při tom karty pro ně není problém.
Srdce počítače-procesor
Skříňbuď někomu ukazovat budete, nebo ne. Většinou se dává tak, aby vidět nebyla, tak zbytečně nevyhazujte za moderní super krabici, ale vrazte své komponenty klidně do rezavého plechu. Ten pak můžete stejně kdykoli něčím polepit. Mimo „dýchací“ otvory, samozřejmě.
RAM paměť je trošku složitější ořech, ale zase závisí od činnosti, která bude na PC prováděna. Nikdy raději nevolte stroj pod dvě Giga RAM. Nemuselo by vám vše fungovat, jak má i internet bude občas protestovat a nepříjemně se sekat, zvláště bude-li mu pomáhat slabší procesor. Opravdu raději berte čtyři Giga a pojede vám na tom vše a bez potíží. Nemusíte pak pátrat co by jet mohlo a co ne.
Dále můžete ušetřit i na drobnostech, jako je myš, klavír, tedy klávesnice, no a samozřejmě na monitoru, ale to je samostatná věc na další článek.
Myš se dá sehnat za „pajsku“ a klavír jsem nedávno viděl nový za sedmdesát korun. Tak shánějte a počítejte.