keyboard_arrow_right
keyboard_arrow_right
Nepřebírejte za děti jejich povinnosti – Proč by se děti měly samy starat o své domácí mazlíčky?
Zvířata

Nepřebírejte za děti jejich povinnosti – Proč by se děti měly samy starat o své domácí mazlíčky?

Pořizujete dětem prvního domácího mazlíčka? Dobře zvažte, zda se dítě o něj bude moct postarat, určitě nepřebírejte povinnosti za něj. Jaké zvíře pořídit? 

Nepřebírejte za děti jejich povinnosti – Proč by se děti měly samy starat o své domácí mazlíčky? 

Děti by svého domácího mazlíčka mít měly vždy, tedy pokud například netrpí alergií. Už při pořizování mazlíčka ale je třeba dětem vysvětlit, že o zvíře, jako o živou bytost, se budou muset postarat. A nejlépe bez pomoci. Pokud se teprve chystáte vybírat domácího mazlíčka pro své dítko, zvažte jeho věk, vytíženost ve škole nebo v kroužcích mimo školu a i podle toho vybírejte vhodné zvířátko. Jinak to může dopadnout tak, že se starat budete muset zas jen vy. 

děti se psem

Aby nikdo nestrádal 

Děti jsou živé, hravé a snad všechny děti milují zvířátka. Takže je vždy jen otázkou času, kdy si dítě začne doma říkat o zvířátko, přeje si ho na Vánoce, prosí a žadoní. A taky slibuje. Dítě bude vždy slibovat, že se o svého mazlíčka bude skvěle starat, ale realita je mnohdy jiná. Děti se ale musí učit zodpovědnosti, takže jim určitě mazlíčka pořiďte, ovšem takového, o kterého se bude moci dítě starat, i když má i jiné povinnosti. Dětem tak dáte skvělý příklad toho, že povinností s věkem přibývá, ale žádným se nelze vyhnout. 

roztomilý křeček

Aby nestrádalo zvířátko, ale vlastně ani vy všichni v domácnosti, vybírejte domácího mazlíčka úměrně tomu, kolik na něj bude mít vaše dítě času. Pes potřebuje samozřejmě času nejvíce, s pejskem jsou starosti, které prostě musí částečně převzít i rodiče, na to myslete. Samo dítě se o pejska postarat nedokáže. Za to kočička už je méně náročná, zejména v tom ohledu, že se nemusí denně několikrát venčit. A je tak přítulná. Větší dítě se o kočku jistě postarat dokáže. 

Hlodavci, rybičky a ptáci jsou ověřenou jistotou 

Myška, potkan, křeček či morče nebo zpívající korela či andulka, nebo snad němé barevné rybičky? Jestliže má jít o vaše první zvířátko, vybírejte z těchto drobnějších zvířátek, o které se pak zvládnou krásně postarat i menší děti. Jen s čištěním akvárka asi budou muset rodiče asistovat. Křeček či morče a pak také rybičky vlastně patří k domácím mazlíčkům, které se k dětem běžně pořizují nejčastěji. A má to svou logiku, o tato zvířátka je snadné se postarat a navíc je s nimi prostě zábava.