keyboard_arrow_right
keyboard_arrow_right
Nákup virtuálních měn přes kryptoměnové burzy
Finance

Nákup virtuálních měn přes kryptoměnové burzy

Nákup digitálních měn přes kryptoměnové burzy má řadu výhod. Je sice složitější než nákup přes směnárny, ale ušetří vám hodně peněz. Zatímco na burze totiž při nákupu kryptoměn zaplatíte asi 0,2 %, u směnáren to může být i 5 %. Při velkém nákupu tak ušetříte i tisíce korun.
Zatímco u směnárny existují jen dvě možnosti (nakoupit nebo prodat kryptoměnu), u burzy je to složitější. Burzy rozlišují objednávky také podle toho, jestli zvyšují likviditu (poskytovatel neboli maker) nebo ji naopak snižují (odběratel neboli taker). Uživatel pozná rozdíl tak, že objednávka taker se zrealizuje ihned, zatímco objednávky maker čekají na vhodnou protinabídku. Za objednávky typu maker se účtují nižší, často i poloviční poplatky.

rametchm-cz-img2

Nejlepší burzy kryptoměn

Na českém trhu je velmi populární burza kryptoměn Coinmate, která sice sídlí v zahraničí, ale má české kořeny. Na burze lze obchodovat ale jen 5 kryptoměn: Bitcoin, Litecoin, DASH, Ethereum, Ripple. Nejvyšší poplatek je 0,25 % za transakci. Coinmate je ale relativně malá burza, takže při nestabilní situaci na trhu se výrazně snižuje likvidita, což má za následek vyšší rozpětí mezi nákupní a prodejní cenou (např. 2 %).

rametchm-cz-img1

Další významnou burzou kryptoměn je Binance, která má dokonce vlastí token BNB. Nejvyšší poplatek u této burzy je 0,1 %. Narozdíl od Coinmate má Binance vysokou likviditu téměř vždy, takže rozpětí nákupní a prodejní ceny bývá zanedbatelné. Binance kromě nákupu desítek kryptoměn nabízí také Launchpad pro investování do IEO (předprodeje vznikajících kryptoměn). Kryptoměnu BNB lze využít právě pro účast v IEO nebo pro získání výhodnějších poplatků na burze. Nevýhodou je, že burza nepodporuje tradiční fiat měny.
Další známou burzou je Coinbase Pro (GDAX). Nejvyšší poplatek u této burzy je 0,5 %. U Coinbase Pro najdete desítky kryptoměn, přičemž broker akceptuje dolary i eura. Nákup kryptoměn za fiat měny podporuje také CEX.io nebo třeba Kraken.