keyboard_arrow_right
keyboard_arrow_right
MÝDLO
Nákupy

MÝDLO

Dnes bereme mýdlo jako samozřejmost, je každodenní součástí našeho života, i když v poslední době převažuje mýdlo tekuté, i klasické mýdlo má stále své zastánce. Navíc se vyrábí v různých barvách, tvarech, takže je vhodné např. v kosmetickém balíčku i jako dárek, vznik mýdla sahá až do starověku, ale názory na jeho vznik se různí.

O používání mýdla při osobní hygieně v období před naším letopočtem máme jen málo důkazů.Pro Řeky a později Římany bylo typické, že při koupání používali vonné oleje. Je možné, že se naučili vyrábět mýdlo od Keltů. Arabové prý také znali výrobu mýdla, a od těch ji údajně získali Španělé.

Konec 19. století byl obdobím velkých a četných reforem, jejichž cílem bylo vzdělávat lidi v otázkách zdraví a hygieny. Mýdlo však tehdy bylo stále ještě nevzhlednou hnědou hmotou s kousky alkálie, které dráždily pokožku. Vařilo se v kotlích a vyrábělo se celkem primitivně. Lidé si je mohli koupit v podobě kostek, které obchodník krájel na menší kousky a prodával je na váhu. Na kostkách nebyly uvedeny žádné informace, takže lidé ani nemohli vědět, kdo mýdlo vyrobil, nebo odkud pochází.

Postupně začali výrobci mýdlo vylepšovat, např. pomocí exotických ingrediencí, v roce 1894 se slogany propagující mýdlo dokonce objevily na zadní straně poštovních známek, i to pomohlo k tomu, že lidé si život bez mýdla už neuměli představit.

Mýdlo si dnes snadno můžete vyrobit i doma a ani toho k výrobě moc nepotřebujete:
–        mýdlovou hmotu (k dostání v drogerii, kilo této hmoty Vás vyjde na cca 150 korun), ale stačí také rozdrtit obyčejná mýdla
–        barvu na mýdlovou hmotu
–        vonné esence (to už záleží na Vašem vkusu), používají se stejné, jako do svíček
–        silikonové formy na mýdla (ty se dají sehnat opravdu ve všemožných tvarech)
–        co se týká nádob, vystačíte si s klasickými hrnci, které má v domácnosti jistě každý
–        a potom už Vám stačí ozdoby, pokud nechcete mít mýdlo jen obarvené, opět záleží na Vašem vkusu a fantazii, můžete použít mušličky, lístky květin apod.

Mýdlovou hmotu, nebo rozdrcená mýdla rozpustíte ve vodní lázni, obarvíte a nalijete do připravených silikonových formiček, ozdoby, pokud je chcete použít, dejte ještě do rozteklé hmoty, potom už jen necháte ztuhnout a mýdlo je na světě.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup