keyboard_arrow_right
keyboard_arrow_right
Je refinancování hypotéky skutečně výhodné?
Web

Je refinancování hypotéky skutečně výhodné?

Refinancování hypotéky není zase tak těžké, jak se řada lidí mylně domnívá. Ba naopak, refinancování představuje vcelku snadný a jednoduchý způsob, jak ušetřit i tisíce korun ročně. Pokud tedy víte, že se blíží konec fixace u stávajícího úvěru, porozhlédněte se u jiných bankovních i nebankovních subjektů, zda nenabízí výrazně výhodnější podmínky, které by stály za refinancování. Refinancování je výhodné téměř vždy za předpokladu, že vám jiný poskytovatel nabídne výrazně nižší úrokovou sazbu, nižší měsíční splátky nebo třeba zvýhodnění dalších služeb.

Kdy přichází ten správný čas na refinancování? Před koncem fixace!

Ještě než si řekneme něco o způsobu jak refinancovat a kdy je adekvátní doba tento krok učinit, pojďme si vůbec říct, co to refinancování hypotéky je. Refinancováním hypotéky se rozumí splacení aktuálního hypotečního úvěru úvěrem novým, který je ovšem sjednán dlužníkem za výrazně výhodnějších podmínek. Zákon o spotřebitelském úvěru v současnosti dovoluje předčasné splacení úvěru kdykoliv, nejvýhodnější doba však nastává právě před koncem fixace. Pokud stihnete refinancovat ještě době fixace, banka vám není oprávněna naúčtovat sankce a poplatky za předčasné splacení.

Nový domov

Většina věřitelů své dlužníky obeznámí s novou nabídkou na další období fixace, pokud dlužník s nově nastavenými podmínkami souhlasí, nic zásadního se pro něho nemění. Nadále splácí hypoteční úvěr stejnému poskytovateli. Pokud mu však nová nabídka nevyhovuje, je správný čas poohlédnout se jinde.

Úroková sazba

O svém úmyslu refinancovat je však zapotřebí obeznámit aktuálního věřitele alespoň 30 dní před koncem období fixace. Není však vyžadován žádný jeho souhlas. Refinancování hypotéky je velmi rychlé, snadné a není zapotřebí se bát složité administrativy či poplatků navíc. Věřte, že refinancovat dnes zvládne skutečně každý!