keyboard_arrow_right
keyboard_arrow_right
Jaké jsou výhody a nevýhody u elektromobilů?
Auto

Jaké jsou výhody a nevýhody u elektromobilů?

Každý jistě zpozoroval, že automobily na elektrický pohon jsou více a více oblíbenějšími mezi českými řidiči, ale také po celém světě. Vyplatí se údržba a servis takového automobilu, oproti klasickým benzínovým či naftovým motorům? Veškeré výhody a nevýhody se dozvíte v následujícím článku.

Pokud přemýšlíte o koupi nového automobilu a jedna z Vaší volby je i automobil na elektrický pohon, tak jste tu rozhodně správně.
dobíjení elektromobilu

Mezi jednu z největších výhod u elektromobilu patří jeho provozní náklady. Jelikož elektromobil jezdí na baterie, tak se vyhnete výměně oleje, olejových filtrů nebo třeba svíček a spoustu dalšího. Servis a údržba elektromobilu je tak v podstatě minimální. Jako druhou největší výhodou je považována možnost nabíjení elektromobilu převážně kdekoliv. Stačí Vám jen dosah elektrické energie a dobíjecí kabel. Pokud elektromobil dobijete doma, v rámci levného nočního proudu, ušetříte tak dost prostředků za palivo. Další výhodou, kterou jistě každý ocení jsou nulové emise. Pokud tedy myslíte i na životní prostředí, můžete být s elektromobilem naprosto klidní. Nevypouští do ovzduší žádné chemické látky a máte tak nulové emise. Mezi poslední výhody pak patří vysoká spolehlivost a velmi příjemný pocit z jízdy. Jelikož elektromobil není složen se mnoha komponentů, šance na poškození některého z nich je zanedbatelná oproti spalovacím motorům. Navíc během jízdy uslyšíte naprosté ticho a to spousta řidičů určitě ocení.
sportovní elektromobil

Jako největší nevýhodu u elektromobilu se považuje vysoká pořizovací cena vozu. Průměrná cena elektromobilu se totiž v tuto chvíli pohybuje kolem jednoho milionu korun, a to od nákupu bohužel odradí mnoha řidičů. Mezi další nevýhody jednoznačně patří počet dobíjecích stanic a rychlost nabíjení. V České republice je zatím dobíjecích stanic jen omezený počet. Pokud se rozhodnete si pořídit rychlonabíječku, musíte se připravit na to, že si opět dost připlatíte. Dojezdová vzdálenost u elektromobilu také není některak valná. Pohybuje se kolem třista kilometrů v závislosti na stylu jízdy.

Je zřejmé, že koupě nového elektromobilu s sebou ponese, jak výhody, tak i nevýhody a konečný výběr bude na Vás.