keyboard_arrow_right
keyboard_arrow_right
Frézovací procesFrézovací proces
Nákupy

Frézovací procesFrézovací proces

Záleží na několika faktorech

K obrábění kovu v průmyslové výrobě potřebujeme dobré stoje, které nám zajistí dobrou přesnost a efektivitu výroby. Mezi ty nejzákladnější se řadí soustruh a frézka. Soustruh máme k obrábění rotačních součástí a hlavní nástroj se nám pohybuje po dvou osách. Ovšem my se dnes budeme zabývat frézkou. Zde se pracuje nejméně se třemi osami, ale často jich je víc, protože se dá nástroj naklápět. Klasický soustruh má výkonný elektromotor, kdy je kroutící moment přenášen do převodovky.

frézování kovu

Ta je velmi důležitá, abychom mohli nastavovat otáčky nástroje i rychlost posuvu. Obrobek máma pevně upevněný ve svěráku na stole, takže posuv je konán právě jím. Obsluha frézy se dá naučit, ale je také velmi rozdíl mezi každým člověkem. Někdo totiž zvládá základy a jiný nemá problém s tím vyrábět sériově náročné výrobky s dobrou přesností. V dnešní době dost klasických strojů vystřídali CNC stroje řízené elektronikou.

Nástroje odebírající třísku

Při frézování nám nástroj odebírá třísku, abychom dosáhnuli potřebného tvaru obrobku. To není ovšem jeho jediná starost, protože dále tuto třísku musí dobře odvádět pryč. Jedním z nejpoužívanějších nástrojů je čelní fréza válcová fréza. Jak už z jejího názvu vyplývá, tak má tvar válce, kdy jsou zuby na jejím čele. Můžeme s ní obrábět spoustu věcí, takže se skutečně při výrobě neztratí a vyplatí se mít takové základní nástroje po ruce.

nástroj fréza

Vyznačují se tím, že mají skutečně dobrou odolnost a životnost, takže můžeme bez obav zabírat poměrně slušnou třísku. Dobrá je i tepelná odolnost, kterou o dost podpoříme tím, že budeme správně při obrábění chladit, díky čemuž dosahujeme při obrábění příznivějších hodnot a nástroj se nám méně opotřebovává. Nakoupíme je za dobrou cenou, a proto s těmito nástroji nebudou produkty drahé z důvodu předražených nástrojů, které toho moc nevydrží.