keyboard_arrow_right
keyboard_arrow_right
Betonový plot si nechte raději postavit
Nákupy

Betonový plot si nechte raději postavit

Kdo se rozhodne dát přednost na svém pozemku betonovému plotu z tenkých desek před jiným řešením oplocení, může se při jeho výstavbě setkat s řadou nebezpečných situací. Proč se vyplácí svěřit tuto práci odborníkům, se specializací na těžké stavební práce, kteří mají k dispozici potřebnou mechanizaci, a nestaví ploty a zídky holýma rukama?

dřevěný plot

Kdo vám vyloží materiál z auta – přepravní společnosti vám sice dovezou betonové desky a sloupky na paletách až před dům, ale někdo je musí z auta vyložit a odvézt na staveniště (na vaši parcelu). Pamatujte na to, že každá paleta váží přibližně jednu tunu, a tu holýma rukama neunesete. Bude zapotřebí vysokozdvižný vozík nebo nakladač, zvláště pak u nerovného terénu, kde musíte zajíždět na trávník nebo škvárovou výsypku.

kamenná zídka

Výkopové práce – jestliže správně vyměříte rozteče pro svislé sloupky, pak se můžete pustit do vykopání otvorů. A zde nastává jisté úskalí. Můžete se tu setkat s velmi tvrdým podložím nebo naopak s velmi měkkým, které vyžaduje výstavbu bednění či pažení, aby se tu půda nesesouvala. Velký pozor musíte dávat na možné vedení inženýrských sítí, v zemi mohou být umístěné elektrické kabely, plynová a vodovodní či odpadová potrubí.

Jak budete zvedat desky do výšky – už máte rozmyšleno, jak budete zvedat každou z desek do výšky přes dva metry? Desky se musí zasunout do drážek a toto je velmi náročná fáze výstavby, protože každou z nich musíte zvednout nad sloupky, nad horní pozice drážek. Každá z desek váží téměř metrák, a to i ve dvou lidech je dřina. Profesionálové na to používají buď trojnožku z ocelových trubek a kladkostroj, anebo mají k dispozici autojeřáb.

Pád desek na zem z výšky vám může přivodit i smrtelný úraz a desky jsou samy o sobě poměrně křehké vůči rázové síle, mohly by se přelomit nebo se kus desky odštípne, a tím pádem se nevratně poškodí a znehodnotí. Cena betonového plotu se vám tím zbytečně navýší.